اخبار ضد و نقیض در مورد تایید یا رد صلاحیت آیت الله هاشمی

درحالیکه برخی رسانه ها مدعی ردصلاحیت آیت الله هاشمی رفسنجانی شده اند، شنیده های خبرنگار سیاسی «انتخاب» ، حکایت از تماس های گسترده چهره های سرشناس حوزه و شخصیت های مطرح سیاسی با شورای نگهبان دارد.

به گزارش سرویس سیاسی «انتخاب» ، این منابع با تاکید بر آنکه «به نظر شورای نگهبان تمکین خواهند کرد» افزوده اند که در حال تماس با اعضای شورای نگهبان هستند تا نظر مشورتی خود را در مورد صلاحیت ایت الله هاشمی، به استحضار این اعضا برسانند.

منابع مطلع به خبرنگار سیاسی «انتخاب» گفته اند که با توجه به حجم عظیم تماس چهره های سرشناس ، دلسوز و باسابقه، احتمال تایید صلاحیت هاشمی قوت گرفته است.

برخی منابع با اشاره به تجدید جلسه ی شورای نگهبان در ساعت 5 بعداز ظهر ، از احتمال تغییر نظر شورای نگهبان خبر دادند.

شورای نگهبان: اسامی را به وزارت کشور فرستادیم

این درحالیست که برخی منابع موثق دیگر، همچنان بر رد صلاحیت هاشمی تاکید داشته و معتقدند، شورای نگهبان هرگز از نظر خود باز نمی گردد و قطعاً آیت الله هاشمی نیز به نظر این شورا تمکین خواهد کرد.

همچنین سخنگوی شورای نگهبان، لحظاتی پیش اعلام کرد که اسامی افراد تایید شده را دقایقی پیش برای وزارت کشور ارسال کرده است.

شورای نگهبان تا ساعت 24 امشب برای اعلام نامزدهای احراز صلاحیت شده به وزارت کشور فرصت داشت.

آیت الله هاشمی اینک در منزل خود هستند

در همین حال، رضا سلیمانی مسئول روابط عمومی مجمع تشخیص مصلحت نظام در گفت و گو با «انتخاب»، سفر آیت الله هاشمی به را به شدت تکذیب کرد.

وی با بیان اینکه «انتشار این اخبار در راستای جنگ روانی برخی گروههاست»، افزود: آیت الله هاشمی اینک در منزل خود هستند.

قابل ذکر است، این خبر از سوی یک سایت گمنام منتشر شده که با استقبال رسانه های دولتی مواجه شده است.

-------------------------------------------------


هاشمی و مشایی احراز صلاحیت نشدند

یک منبع آگاه اعلام کرد که هاشمی رفسنجانی و اسفندیار رحیم مشایی برای انتخابات ریاست جمهوری احراز صلاحیت نشده‌اند.

این منبع آگاه به خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) گفت که صلاحیت این دو کاندیدای احتمالی یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، احراز نشده است.

اخبار رسمی درباره نتیجه قطعی بررسی صلاحیت‌ها تا ساعاتی دیگر اعلام خواهد شد.

---------------------------------------------------------


اسامی احراز صلاحیت‌شدگان به وزارت کشور ارسال شد

سخنگوی شورای نگهبان از ارسال اسامی افراد احراز صلاحیت‌شده برای انتخابات ریاست‌جمهوری به وزارت کشور خبر داد.

عباسعلی کدخدایی در گفت‌وگو با خبرنگار حقوقی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، اظهار کرد: دقایقی پیش اسامی احراز صلاحیت‌شدگان انتخابات ریاست‌جمهوری را به وزارت کشور ارسال کردیم.

وی یادآور شد: شورای نگهبان فقط اسامی احراز صلاحیت‌شدگان را به وزارت کشور ارسال کرده است.

این عضو حقوقدان شورای نگهبان خاطرنشان کرد: اخباری که پیش از این از سوی برخی رسانه‌ها مبنی بر اعلام نظر این شورا منتشر شده بود، صحت نداشته است.

---------------------------------------------------------


هاشمی: تا آخرین لحظات ثبت‌نام بنا نداشتم در انتخابات شرکت کنم
رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: تا آخرین لحظات ثبت‌نام بنا نداشتم در انتخابات شرکت کنم، ولی به دلیل مراجعات و اصرارهای مکرر از همه قشرهای جامعه به‌ویژه خانواده‌های معزز شهدا و برخی بزرگان حوزه در قم و سایر بلاد،وارد این عرصه شدم.

به گزارش فارس، آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در دیدار با جمعی از استادان حقوق دانشگاه‌های تهران، وکلای دادگستری، قضات، اعضای کمیسیون‌های حقوقی و سردفتران، مردم را سرمایه اصلی نظام اسلامی دانست و تصریح کرد: انقلاب اسلامی ایران به رهبری امام(ره) از شروع نهضت تاکنون با تکیه بر حضور مردم شکل گرفت، پیروز شد و در گردنه‌های مختلف به‌ویژه دوران دفاع مقدس و سازندگی کشور را پیش برد و اگر مردم به میدان نمی‌آمدند، توفیقی حاصل نمی‌شد و دستاوردها و پیروزی‌ها به دست نمی‌آمد.

وی افزود: اکنون نیز اگر مردم در صحنه باقی نمانند و پشتوانه نظام اسلامی به عنوان یک سرمایه بزرگ و بی‌بدیل نباشند کارها انجام نخواهد شد.

عضو مجلس خبرگان رهبری، با ابراز تأسف از برخی هتاکی‌ها، بداخلاقی‌ها و نیز دروغ و تهمت گفت: برخی افراد و جریان‌هایی که در زمان مبارزه، حضور مؤثری در صحنه نداشتند، امروز انقلابی‌نما و تندروتر از مبارزان شده‌اند و با حمایت‌های اشتباه برخی‌ از همین انقلابی‌نماها، جامعه در چند سال گذشته دچار آسیب‌های جدی شده که خارج شدن از این شرایط، نیازمند تقویت وحدت ملی و تدبیر، عقلانیت و برنامه‌ریزی اصولی است.

هاشمی رفسنجانی، دغدغه امروز دلسوزان نظام اسلامی را رفع مشکلات اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی جامعه و تأمین رفاه برای عموم مردم دانست و اظهار کرد: در این سالها با توجه به ثروت عظیمی که در اختیار مسئولان قرار داشت، باید شاهد معضلات کنونی نبودیم و از امکانات به مراتب بهتر و مناسب‌تر استفاده می‌کردیم.

وی در مورد انتخابات ریاست جمهوری نیز با بیان اینکه "آمده‌ام تا خدمت کنم"، گفت: تا آخرین لحظات ثبت‌نام بنا نداشتم در انتخابات شرکت کنم، ولی به دلیل مراجعات و اصرارهای مکرر از همه قشرهای جامعه به‌ویژه خانواده‌های معزز شهدا و برخی بزرگان حوزه در قم و سایر بلاد، بر اساس وظیفه دینی و ملی و برای رفع مشکلات کشور، وارد این عرصه شدم و تا زنده‌ام و جان در بدن دارم، برای تعالی انقلاب و کشورم هر آنچه در توان داشته باشم، انجام می‌دهم.

در ابتدای این دیدار تنی چند از استادان به نمایندگی از حضار به بیان دغدغه‌های امروز جامعه پرداختند و از حضور هاشمی رفسنجانی در انتخابات قدردانی کردند.

------------------------------------------------------------

فوری/ افزایش احتمال تایید صلاحیت آیت الله هاشمی

درحالیکه برخی رسانه ها مدعی ردصلاحیت آیت الله هاشمی رفسنجانی شده اند، شنیده های خبرنگار سیاسی «انتخاب» ، حکایت از تماس های گسترده چهره های سرشناس حوزه و شخصیت های مطرح سیاسی با شورای نگهبان دارد.

به گزارش سرویس سیاسی «انتخاب» ، این منابع با تاکید بر آنکه «به نظر شورای نگهبان تمکین خواهند کرد» افزوده اند که در حال تماس با اعضای شورای نگهبان هستند تا نظر مشورتی خود را در مورد صلاحیت ایت الله هاشمی به استحضار این اعضا برسانند.

منابع مطلع به خبرنگار سیاسی «انتخاب» گفته اند که با توجه به حجم عظیم تماس چهره های سرشناس و باسابقه، احتمال تایید صلاحیت هاشمی قوت گرفته است.

همچنین ایسنا نوشت که خبر از سوی دیگر و بر اساس آخرین اطلاعات، هنوز نتایج بررسی صلاحیت‌ها از سوی شورای نگهبان به وزارت کشور ارسال نشده است.

با وجود اینکه برخی رسانه‌ها از ارسال اسامی تایید صلاحیت شده از سوی شورای نگهبان به وزارت کشور خبر می‌دهند، اما بر اساس کسب اطلاعات خبرنگار ما هنوز این اسامی به وزارت کشور ارسال نشده است.

بر اساس این گزارش، شورای نگهبان در مجموع فرصتی 10 روزه برای بررسی صلاحیت‌های کاندیداهای انتخابات ریاست‌جمهوری دارد که امروز این فرصت به پایان می‌رسد و بر اساس قانون، وزارت کشور دو روز مهلت دارد تا نتایج را به کاندیداهای انتخابات ریاست‌جمهوری اعلام کند.

----------------------------------


آیا هاشمی به جمع کاندیداهای نهایی افزوده می شود
عصرایران - در حالی که خبرهای رسیده حاکی از آن است که تا کنون تنها 8 نفر از کاندیداهای ریاست جمهوری را تأیید کرده است ، اما اخبار تکمیلی از احتمال افزوده شدن نام هاشمی رفسنجانی به فهرست کاندیداهای نهایی حکایت دارند.

 8 نفری که اسامی شان تا کنون ، قطعاً جزو تأیید شدگان است به ترتیب حروف الفبا عبارتند از:

1-غلامعلی حداد عادل

2-سعید جلیلی
3-محسن رضایی
4-حسن روحانی
5-محمدرضا عارف
6-محمدباقر قالیباف
7-علی اکبر ولایتی
8-محمد غرضی

شنیده های خبرنگار عصرایران از منابع مختلف و متفاوت حاکی از آن است که برخی علمای قم ، تعدادی از چهره های سیاسی و گروهی از نمایندگان مجلس در حال رایزنی های گسترده ای با اعضای شورای نگهبان هستند تا  آنها را متقاعد کنند نام هاشمی رفسنجانی ، رئیس مجمع تشخیص نظام را نیز قبل از اعلام نهایی و عمومی اسامی در فهرست تأیید صلاحیت شدگان قرار دهند.

این که تصمیم نهایی شورای نگهبان چه خواهد بود ، باید تا فردا منتظر بود زیرا تا پایان امروز مهلت شورای نگهبان به پایان می رسد و آن طور که وزارت کشور اعلام کرده ، نتایج نهایی و قطعی ، فردا به اطلاع عموم خواهد رسید هر چند که این وزارتخانه تا پس فردا نیز برای اعلام نتایج بررسی صلاحیت ها مهلت دارد.
-------------------------------------------------------------
مهر: 8 نفری که تایید صلاحیت شدند
خبرگزاری مهر نوشت:

شنیده ها حاکی است که بر اساس بررسی های شورای نگهبان صلاحیت هشت نفر برای حضور در رقابت های انتخاباتی ریاست جمهوری احراز شده است.

اسامی این هشت نفر به ترتیب حروف الفبا به این شرح است:

1- غلامعلی حداد عادل

2-سعید جلیلی

3- محسن رضایی

4-حسن روحانی

5- محمدرضا عارف

6-محمدباقر قالیباف

7-علی اکبر ولایتی

8_ محمد غرضی

گفتنی است هنوز شورای نگهبان به صورت رسمی این اسامی را اعلام نکرده و اسامی ذکر شده صرفا شنیده های خبرنگار مهر می باشد.
------------------------------------------------------

نوشته شده توسط تیم راهبریEPSNEWS  | لینک ثابت |